Kopenhaga – zwiedzanie stolicy Danii

Zwiedzanie Kopenhagi

Kopenhaga (stolica Danii) ma do zaproponowania gościom zwiedzanie mnóstwa interesujących miejsc i wycieczki po historycznych zabytkach miasta. Mimo trudnych doświadczeń XVIII wieku (epidemia dżumy w 1711 roku, wielkie pożary w 1728 i 1795) duńska stolica jest miejscem, gdzie miłośnicy architektury i zabytków będą zadowoleni.

Zwiedzać Kopenhagę można na rowerze – tak podróżuje około 50 % mieszkańców miasta (Kopenhaga jest pod tym względem światowym liderem). Więcej informacji: rowerem po Kopenhadze

Przede wszystkim na uwagę zasługuje budynek ratusza miejskiego (City hall), który został wybudowany na początku XX wieku. Piękna budowla z czerwonej cegły poraża swoja wielkością.

Z Placu Ratuszowego rekomenduję spacer ulicą Stroget – jedną z najlepszych miejscówek miasta dla zakupoholików i lubiących dobrze zjeść. Osoby szukające pamiątek z Kopenhagi również na tej ulicy znajdą szeroki wybór sklepów.

W czasie spaceru po starej Kopenhadze można zobaczyć interesujące historyczne zabytki, stare kościoły i cerkwie (np. Katedrę Marii Panny).

Gdyby od ratusza pójść w przeciwną stronę – można dotrzeć do parku Tivoli. Park ten był założony w połowie XIX wieku na mocy zezwolenia króla Christiana VIII, który rzekł do założyciela parku Georga Carstensena:

gdy ludzie bawią się dobrze, nie myślą o polityce

Jest to jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, od samego początku istnienia oferujący wiele atrakcji.

Imponująco przedstawiają się zabytki związane z monarchią: dawny zamek królewski Christiansborg (obecnie siedziba parlamentu), obecny pałac królewski Amalienborg, zamki Rosenborg (dawna podmiejska rezydencja królewska) i Frederiksborg czy pałace Charlottenborg i Bernstorff

Pod Kopenhagą znajduje się znakomite muzeum Hjerl Hede – skansen zajmujący około 30 ha, w którym można znaleźć stare rybackie domy, młyny i różne wiejskie zabudowania. Na terytorium kompleksu znajduje się również restauracja z kuchnią duńską.

W Kopenhadze jest wiele atrakcji turystycznych, na tym blogu będę o nich sukcesywnie informować, jednocześnie mając nadzieję, że atrakcje te staną się bardziej popularne.

Kopenhaga na weekend

Idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią weekendowe wypady, jest możliwość odwiedzenia stolicy Danii na weekend. Najprościej i dość tanio wychodzi lot z Polski do Malmö w Szwecji, a następnie transfer do Kopenhagi (jest sporo firm, w tym polskie).

Podobne posty: