Parnu – kurort i letnia stolica Estonii

Parnu letnia stolica Estonii

Parnu (pol. Parnawa), trzecie co do wielkości miasto Estonii (ok. 44 tys. mieszk. z czego ponad 70 % stanowią Estończycy), położone jest w południowo zachodniej części kraju, ok. 70 km od granicy z Łotwą (przy trasie Ryga – Tallin).W obecnych czasach modny i najważniejszy letni kurort kraju i zarazem nieformalna letnia stolica Estonii.Miasto zostało założone w I poł. XIII wieku przez Zakon Kawalerów Mieczowych, na przełomie XVI i XVII wieku należało do Rzeczypospolitej, stanowiąc centrum najbardziej wysuniętego na północ (obok Dorpatu, obecnego Tartu) województwa parnawskiego. Miasto zostało ostatecznie utracone na rzecz Szwedów w ramach pokoju oliwskiego, od końca wojny północnej w granicach Rosji (do uzyskania przez Estonię pierwszej niepodległości w 1918 roku.). W mieście kilkanaście zabytkowych obiektów – kościoły z XVIII i XIX wieku,  liczne budynki mieszkalne z XIX wieku oraz fragmenty murów obronnych datowane na XV – XVI wiek.

Parnu Estonia

Do odpoczynku letniego w Parnu zachęcają przepiękne piaszczyste plaże, ciepłe wody Zatoki Ryskiej (przez Estończyków nazywanej Zatoką Liwską), ograniczone od strony pełnego morza estońskimi wyspami. W lipcu temperatura wody w ciepłych latach osiąga do 22-23 stopnie C, a w sierpniu dochodzi do 24-25 stopni C.

W drodze z Rygi do Tallina zachęcamy do chociażby krótkiego spaceru po centrum Parnu. Ruch tranzytowy na trasie Via Baltica odbywa się poza centrum miasta (od kilku lat budowana jest dwupasmowa obwodnica, w 2015 roku już ukończona), stąd też poza okresem wakacyjnym centrum jest ciche i spokojne. Wycieczki zorganizowane zmierzające do Tallina (lub powracające z niego) – o ile czas pozwoli – powinny w swoich programach uwzględnić odwiedzenie Parnu.

Wystarczy godzinny spacer po centrum miasta, by zobaczyć:

  1. cerkiew św. Katarzyny z 1768 roku, jako przykład najbogatszej sakralnej budowli w stylu barokowym w Estonii,
  2. Brama Tallińska z XVII wieku – pozostałość po fortyfikacjach miejskich,
  3. ratusz z końca XVIII wieku w stylu klasycystycznym,
  4. wille w części uzdrowiskowej, np. Willa Amende, zbudowana w 1905 roku w stylu secesyjnym.

Podobne posty: