Rowerem po Kopenhadze – fenomen podróżowania

Rowerem po Kopenhadze

3,5 tys bezpłatnych rowerów, 125 stacji rowerowych – w Kopenhadze transport rowerowy jest priorytetem. Z tych rowerów mogą korzystać również turyści i to bezpłatnie (po uiszczeniu kaucji zwrotnej w wysokości 20 DKK). Przedstawimy kilka informacji, dlaczego warto jeździć rowerem po Kopenhadze.

Według danych ze strony visitdenmark.pl już teraz około 36 % mieszkańców Kopenhagi korzysta z rowerów w codziennej komunikacji. W 2015 roku ma to już być 50 % mieszkańców.To wszystko dzieje się w mieście, które ma dobrze rozwiniętą komunikację publiczną.

Wysiłki stolicy Danii zostały już zauważone w 2007 roku, kiedy to Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) nadała Kopenhadze miano Rowerowego miasta” (było to pierwsze tego typu wyróżnienie UCI).

Rowerem po Kopenhadze

Ustalono, że obecnie każdego dnia ponad 1 milion kilometrów pokonywanych jest w Kopenhadze na rowerach. Ciągle buduje się nowe trasy rowerowe, przy okazji łącząc w ten sposób odległe rejony miasta, jak np. Emdrup na północy, przez Frederiksberg do Valby na południu  (informacje na podstawie:  visitdenmark.pl/pl/kopenhaga/aktywny-wypoczynek/kopenhaga-najlepsze-na-swiecie-rowerowe-miasto).

Kopenhaga jest miastem, w którym transport rowerowy jest równoprawnym elementem ruchu drogowego, w dodatku bezpiecznym, gdyż kierowcy samochodów zdążyli przyzwyczaić się do obecności rzesz rowerzystów na ulicach. Przemieszczanie się rowerem po Kopenhadze jest łatwe również z tego powodu, że na wielu skrzyżowaniach mamy do czynienia z bezpieczną sygnalizacją świetlną, pozwalającą rowerzystom na bezkolizyjny przejazd.

W Kopenhadze w pełni nazwa rowerowe miasto oddaje to, co możemy zauważyć na ulicach: z rowerów korzystają przedstawiciele wszystkich profesji, nawet tych wysoko opłacanych. Uważny obserwator zauważy zresztą, że w dziedzinie designu panuje tu pełna wolność i rowery (np. z przyczepkami po transportu dzieci) są na porządku dziennym. Również pogoda nie przeszkadza mieszkańcom w podróżach rowerem (a pogoda bywa w Kopenhadze kapryśna).

Jeśli zwiedzasz stolicę Danii jako turysta – podróżowanie rowerem po Kopenhadze będzie idealnym sposobem na darmowe i szybkie przemieszczanie się pomiędzy najważniejszymi atrakcjami turystycznymi. Przy okazji to turysta decyduje, kiedy chce zrobić fotostop (czego nie może zrobić podczas podróży komunikacją publiczną).

Podobne posty: